Školský poriadok.
Školský poriadok Materskej školy Skalité - Kudlov
Výňatok školského poriadku Materskej školy Skalité - Kudlov vypracovala zástupkyňa pre MŠ podľa § 153 zákona NR SR č. 245/2008 Z.z. výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Školského poriadku Materskej školy Skalité - Kudlov Pracovného poriadku pre pedagogických a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení v pôsobnosti Obece Skalité a k prihliadnutiu k špecifickým podmienkam MŠ umiestnenej v ZŠ.
Je určený rodičom a zákonným zástupcom detí zaradených do MŠ Skalité - Kudlov
.
Výňatok školského poriadku upravuje podrobnosti najmä o:
1.výkone práv a povinností detí a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými a ďalšími zamestnancami školy
2.prevádzke a vnútornom režime školy
3.podmienkach pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
4.podmienkach nakladania s majetkom, ktorý škola spravuje
Charakteristika materskej školy
Objekt materskej školy je umiestnený v areáli ZŠ, kde je vymedzené krídlo a časť záhrady . Rozloha MŠ je 427 m2. Materská škola je umiestnená v provizórnych priestoroch v krídle na prízemí , je trojtriedna. Triedy sú zariadené tak, aby umožňovali hry a aktivity detí, oddych, osobnú hygienu a telesné cvičenia. Budova ZŠ je účelová, rozsiahla, plnoorganizovaná . MŠ má vlastný vchod, šatňu na chodbe ZŠ, umyváreň s WC, zborovňu, malý sklad na prádlo. Šatne sú vybavené šatňovými skrinkami a lavičkami. Umyváreň je vybavená šiestimi umývadlami a piatimi toaletami, čo pre 60 deti nepostačuje. Umývadlá sú inštalovaná vo výške 0,5 m od podlahy a batérie 0,7 m od podlahy. V umyvárňach chýbajú sprchovacie zariadenia. Toalety sú oddelené priečkami bez dverí. Triedy majú rozlohu 60 m2 .
Súčasťou budovy je kuchyňa s príslušnými skladmi, časť jedálne je vyhradená pre MŠ , priestory na prezliekanie hospodárskych zamestnancov a zamestnancov kuchyne, sociálne zariadenia pre zamestnancov. Stravovanie detí sa uskutočňuje na zmeny so ZŠ. Všetky priestory sú spojené veľkou spojovacou chodbou s vlastným vchodom pre ZŠ a vlastným pre MŠ. Pre pobyt vonku slúži školská záhrada. Časť záhrady je vysadená ihličnatými stromami a trávou. Budova a záhrada MŠ je oplotená. Detské ihrisko tvoria 3 pieskoviská, doskočište, detské preliezačky, 3 šmykľavky, 2 kolotoče, 1 hojdačka, 1 žabka, 2 stojany na závesné hojdačky. Po záhrade sú účelovo rozmiestnené lavičky, 3 pieskoviská sú oddelené múrikmi, celá plocha záhrady je trávnatá. V rohu záhrady je altán poskytujúci tieň. K altánu a k budúcej skalke vedie skalnatý chodník. Vnútorné i vonkajšie vybavenie zodpovedá potrebám školy, je staršie dosluhuje, treba ho postupne vymeniť za nové. Záhrada sa rozkladá na ploche m2.
Podmienky prijatia dieťaťa do materskej školy
Deti sa do materskej školy prijímajú k začiatku školského roka v mesiaci marec alebo počas školského roka, ak to prevádzkové a kapacitné možnosti materskej školy dovoľujú.
Žiadosť o prijatie rodič obdrží u riaditeľky materskej školy. Po vyplnení k nej rodič prikladá potvrdenie od ošetrujúceho lekára, že je dieťa zdravé a spôsobilé navštevovať materskú školu. Kópiu preukazu poistenca prikladá rodič dieťaťa pri nástupe do MŠ. Písomné rozhodnutie o prijímacom konaní dieťaťa do MŠ dostane rodič od riaditeľky poštou alebo osobne, najneskôr do 30. apríla kalendárneho roka, respektíve do 30 dní odo dňa podania prihlášky.
Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, zákonný zástupca predloží okrem žiadosti a potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Rozhodnutie o prijímacom konaní obdrží rodič do 30 dní od podania prihlášky.
Rozhodnutie o odložení povinnej školskej dochádzky , potvrdené riaditeľstvom ZŠ , predloží rodič dieťaťa riaditeľke MŠ spravidla do 30. apríla aj so žiadosťou o rezerváciu miesta v MŠ na nasledujúci školský rok .
Do MŠ sú prednostne prijímané 5 – 6 ročné deti, deti s odloženou školskou dochádzkou a deti s dodatočne odloženou školskou dochádzkou, v prípade zvýšeného záujmu o prijatie deti do MŠ uprednostníme deti zamestnaných rodičov, deti z našej lokality, len výnimočne ak bude voľná kapacita, deti mladšie ako tri roky.
Vnútorná organizácia prevádzky materskej školy
Zástupkyňa materskej školy: Mgr. Magda Jašurková
Konzultačné hodiny: od 12,00 do 13,00 hod
a na základe telefonického dohovoru /4376146/ podľa potreby rodičov.
Vedúca školskej jedálne : Krčmáriková Alojzia
Konzultačné hodiny: Pondelok, streda, piatok od 8,00 – 15,30 po telefonickom dohovore na číslo : 4376143
MŠ je v prevádzke od 7,00 – 16,30 hod.
Rodič je povinný vyzdvihnúť dieťa z MŠ do ukončenia prevádzky, t.j. do 16,30. V prípade prekážky v práci, či inej prekážky si musí zabezpečiť inú osobu k prevzatiu dieťaťa. O prevzatí dieťaťa inou osobou informuje učiteľky v triede písomne formou splnomocnenia.
V čase letných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená z hygienických dôvodov, najmenej na tri týždne. Prípravu tried k novému školskému roku realizujú zamestnankyne postupne počas letnej prevádzky. Prerušenie prevádzky MŠ sa uskutočňuje na základe potrieb prevádzky materských škôl a na základe stanoviska zriaďovateľa. Riaditeľka včas ( spravidla 2 mesiace vopred) oznámi rodičom prerušenie prevádzky.
Rozdelenie detí do tried podmieňuje vekové zloženie prijatých detí, celková vyspelosť detí vo všetkých oblastiach ich rozvoja, priestorové podmienky a počet detí.
Schádzanie a rozchádzanie detí
Deti sa schádzajú od 7,00 do 8,30 hod. a rozchádzajú od 15,00 do 16,30 hod. Dieťa s poldennou dochádzkou si rodič prevezme medzi 12.00 – 13.00 hod.
Deti sa schádzajú od 7,00 do 7,30 v 2 triede, od 7,30 každý vo svojej triede. Rozchádzajú sa do 15,30 každý zo svojej triedy, po tejto hodine budú deti 2. triedy v 1. triede, alebo v 3. triede.
V jarných, letných a jesenných mesiacoch sa za priaznivého počasia deti rozchádzajú domov aj zo školského dvora. Rodič po príchode na školský dvor oznámi učiteľke svoj príchod, zároveň preberá zodpovednosť za svoje dieťa. Dieťa prirodzene ukončí svoju hru, opráši sa od piesku a rozlúči sa s kamarátmi. Z dôvodov zachovania bezpečnosti detí, ktoré sú v starostlivosti učiteliek a prehľadnosti je vhodné, aby sa rodič so svojim dieťaťom nezdržiaval dlho na školskom dvore. Ak sa na školskom dvore rodič zdrží z dôvodu hry dieťaťa rešpektujú pravidlá, ktoré sú určené deťmi a učiteľkou.
V prípade neprítomnosti učiteľky sa deti nenásilnou formou rozdelia do ostatných tried. V prípade, že detí je viac ako povoľuje vyhláška, riaditeľka resp. zástupkyňa zabezpečí príchod zastupujúcej učiteľky. Na popoludnie sa v prípade neprítomnosti učiteľky deti delia do ostatných tried v súlade s maximálnym počtom detí, ktoré stanovuje vyhláška. Ak je tento stav detí vyšší, zástupkyňa zabezpečí zastupovanie pedagogickou zamestnankyňou.
Preberanie detí
Rodič privádza dieťa do materskej školy spravidla od 7,00 do 8,30 hod a preberá od 15,00 do 16,30 hod. Neskorší príchod privádzania detí si dojedná vopred s triednou učiteľkou tak, aby nerušil činnosti ostatných detí. Neprítomnosť dieťa rodič oznámi osobne alebo telefonicky /4376146/ , deň vopred. Rodič najneskôr do 14 pracovných dní od začiatku neprítomnosti dieťa oznámi dôvod a čas trvania jeho neprítomnosti v materskej škole. V prípade neprítomnosti dlhšej ako 30 po sebe nasledujúcich dní oznámi riaditeľke dôvod neprítomnosti písomne, pričom pri opätovnom nástupe dieťaťa, rodič predloží písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia, potvrdenie predkladá pri chýbaní 5 dní. Ak rodič do 14 pracovných dní neoznámi riaditeľke dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo iným závažným spôsobom opakovane porušuje vnútorný poriadok materskej školy, riaditeľka, po predchádzajúcom písomnom upozornení rodiča, môže rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do MŠ.
Rodič je povinný odovzdať dieťa učiteľke až do triedy, nenecháva dieťa samé v šatni, alebo dokonca pri vchode do budovy. V takomto prípade učiteľka nezodpovedá za zdravie a bezpečnosť detí. Učiteľka zodpovedá za dieťa od okamžiku ako dieťa prevezme od rodiča, alebo od učiteľky, ktorú strieda až kým dieťa neodovzdá rodičovi, resp. osobe ktorú rodič písomne splnomocnil, alebo učiteľke, ktorá má záverečnú službu.
Učiteľka môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do MŠ.
V prípade, že dieťa počas dňa ochorie, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a telefonicky informuje rodičov.
Ak nastane situácia, že si rodič nepríde pre dieťa do 16,30 hod. službukonajúca učiteľka sa pokúsi telefonicky skontaktovať s rodičmi. Ak sa jej to nepodarí a už nemôže v MŠ dlhšie čakať, z dôvodu psychohygieny (podania jedla a uloženia dieťaťa k oddychu), odvedie ho a na vchodové dvere MŠ z vnútornej i z vonkajšej strany pripevní oznam, kde sa dieťaťa nachádza.
.
Úhrada poplatkov za dochádzku
Úhradu príspevkov za pobyt dieťaťa v MŚ upravuje zákon NR SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (Školský zákon)
Vzdelávanie v materskej škole sa uskutočňuje za čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole, na ktoré prispieva zákonný zástupca dieťaťa (rodič). Výšku príspevku za pobyt dieťaťa v MŠ určil zriaďovateľ MŠ Obec Skalité Všeobecne záväzným nariadením č.7/2008 na sumu 8 €. Tento príspevok sa uhrádza vopred do 10 dňa v kalendárnom mesiaci .
Príspevok rodič uhrádza osobne pracovníčke učtárne
V zmysle § 28 ods. 7 a 8 Zákona NR SR č. 245/2008 Z .z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon) sa príspevok v materskej škole neuhrádza za dieťa:
a) ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
b) ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľovi materskej školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi
c) ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.
Príspevok v materskej škole na základe rozhodnutia zriaďovateľa sa neuhrádza za dieťa:
a) dieťa má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky
b) rodič predloží doklad o hmotnej núdzi
c) dieťa je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu
d) dieťa má prerušenú dochádzku na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu pobytu v zdravotníckom zariadení zo zdravotných dôvodov alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom
e) dieťa nenavštevovalo materskú školu v čase školských prázdnin, alebo bola prevádzka prerušená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi
Ak rodič uhradí príspevok a nastanú podmienky na jeho vrátenie, riaditeľka MŠ príspevok vráti, alebo započíta na úhradu na ďalší mesiac.
Okrem tohoto príspevku uhrádza rodič poplatok za stravu vždy mesiac dopredu.
V prípade, že mesačný príspevok , ako aj úhradu nákladov za stravovanie rodič neuhradí najneskoršie do 10. dňa mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý mala byť úhrada vykonaná, môže riaditeľka MŠ po písomnom upozornení v súlade s § 15 ods. 4 písmeno c) vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z. z. rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do predškolského zariadenia.
Organizácia v šatni:
Do šatne privádzajú deti rodičia (nimi splnomocnené osoby). Pri prezliekaní a odkladaní vecí vedú rodičia deti k samostatnosti a poriadku. Do skriniek rodičia deťom neodkladajú jedlo, ovocie ani sladkosti. Za poriadok v skrinkách zodpovedajú rodičia, za estetickú úpravu šatne zodpovedajú učiteľky a za čistotu a hygienu prevádzková zamestnankyňa.. Deti majú mať svoje veci označené menom, v skrinke majú mať dostatok náhradného oblečenia. Rodičia sú povinní odprevadiť dieťa až do triedy a v šatni za sebou zanechať poriadok.
Organizácia v umyvárni a WC:
Po obede, v čase prípravy na odpoludňajší oddych si deti pod dozorom učiteľky osvojujú správne návyky čistenia zubov a ústnej dutiny pomocou kefky, pasty a pohárika s vodou vzhľadom k podmienkam školy v mesiaci zdravých zubov. Každé dieťa má pohár, ktorý má umiestnený spolu s kefkou na príslušnom mieste .
V umyvárni pre 2. a 1. triedu sa deti pod vedením učiteliek striedajú.
Organizácia v jedálni
V MŠ sa poskytuje teplé jedlo - obed, desiata a olovrant. Pripravujú sa v budove základnej školy, v zariadení školského stravovania. Deti sa stravujú v jedálni. Za vedenie detí k osvojeniu základných hygienických návykov a návykov kultúrneho stolovania zodpovedajú učiteľky, ktoré uplatňujú maximálny individuálny prístup, nenútia deti jesť, len ich motivujú. Deti 2 - 3 – 4 r. používajú pri jedle lyžičky, deti 4 - 5 r. lyžičky a vidličky, od 2. polroku kompletný príbor, deti 5 - 6 r. kompletný príbor.
Desiata: |
8:30 – 8:50 |
Obed: |
11:30 – 12:00 |
Olovrant : . |
14:25 – 14:45 |
Každé dieťa si ráno môže priniesť vlastnú fľašku s nápojom, podľa uváženia rodiča. (nepodávať presladené nápoje, dbať na hygienu fliaš, čerstvosť nápojov) Pre deti, ktoré si vlastné pitie neprinesú, je pitný režim v triedach zabezpečený pitnou vodou, čajom, jablkovou šťavou – muštom.
Pobyt detí vonku
Pobyt vonku členia učiteľky na tri časti - pozorovanie, organizované činnosti, voľné hry s rôznym obsahovým zameraním. Pobyty detí vonku majú hlavne prispievať k otužovaniu detí a zvyšovaniu odolnosti organizmu. Učiteľky zabezpečia deťom dostatok vhodných hračiek, vedú ich k ochrane prírody a prostredia. Rozvíjajú psychomotorické kompetencie dieťaťa, pozorovacie schopnosti, elementárne environmentálne a prírodovedné kompetencie ako aj elementárne základy ochrany detí pred úrazmi a dopravné kompetencie.
V teplých mesiacoch využívajú učiteľky pobyt vonku aj popoludní a deti odovzdávajú rodičom na školskom dvore. Počas letných mesiacov je pobyt detí vonku prispôsobený intenzite slnečného žiarenia do 11.00 hod. a od 15.00 hod.
Pobyt vonku sa neuskutočňuje počas silného dažďa, silného nárazového vetra, silného mrazu pod -10°C, silnej hmly a poľadovice. Učiteľky zodpovedne a starostlivo zvažujú okolnosti prípadného skrátenia pobytu vonku v závislosti od ročného obdobia, počasia a oblečenia detí.
Vychádzky: 3 - 4 ročné deti 20 - 2 učiteľky
4 – 5 ročné deti 21 – 1 učiteľka
5 – 6 ročné deti 22 – 1 učiteľka
Ak je zaradené dieťa so zdravotným znevýhodnením – 2 učiteľky.
Organizácia pri oddychu:
Odpočinok sa realizuje v závislosti od potrieb detí s minimálnym trvaním 30 minút. Učiteľka zabezpečí pravidelné vetranie , ktoré neohrozí zdravie detí.
Pri krátkodobej prekážke v práci pani školničky ležadla rozložia, alebo zložia pani učiteľky.
DENNÝ PORIADOK - všetky triedy
- 7,00 hod. – 10,00 hod - hry podľa voľby detí, záujmové činnosti, ukladanie hrových pomôcok, úprava triedy k ďalším činnostiam, hra s prosociálnym zameraním, ponuka dňa, pohybové a relaxačné aktivity, aktivity vo veľkej skupine, skupinové aktivity - didaktické aktivity,
- Desiata o 8,30 hod.
- 10,00 – 11,30 hod. – pitný režim, príprava na pobyt vonku, pobyt vonku (aktivity na školskom dvore), vychádzka s výchovno-vzdelávacím zameraním, relaxačné, pohybové aktivity
- Hygiena, obed o 11,30 hod
- 12,20 - 14.15 hod. - odpočinok podľa potreby deti
- Olovrant 14,25 hod
- 14.45 – 16,30 hod. – didaktické hry a aktivity, projekty, krúžkové činnosti, záujmové činnosti, hry podľa voľby detí, konzultačné hodiny pre rodičov danej triedy, pobyt vonku
Opatrenia pri prejavoch akútneho ochorenia dieťaťa počas pobytu v MŠ vrátane protiepidemiologických opatrení na prevenciu prenosných ochorení
Na zamedzenie vzniku a šírenia prenosných ochorení sa vykonávajú v materskej škole nasledovné protiepidemiologické opatrenia:
- prijímajú sa len zdravé deti (podľa vyhlášky MŠaV SR č. 353/94 Z.z. o predškolských zariadeniach v neskoršom znení a Školského poriadku školy), k prihláške do MŠ je rodič povinný priložiť potvrdenie od pediatra (nie staršie ako mesiac) o zdravotnom stave dieťaťa a jeho spôsobilosti navštevovať materskú školu – zodpovedá riaditeľka,
- pred nástupom do materskej školy (na začiatku školského roka, po viac ako mesačnej neprítomnosti alebo neprítomnosti dlhšej ako 5 dní) potvrdí rodič vyhlásenie, nie staršie ako 1 deň, že dieťa neprejavuje príznaky akútneho ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie (za plnenie tohto bodu zodpovedajú učiteľky tried, tlačivá zabezpečuje riaditeľka školy). Potvrdené vyhlásenia založia učiteľky do príslušného obalu v triednej agende,
- zabezpečenie kontroly zdravotného stavu dieťaťa každodenne prostredníctvom ranného filtra (zabezpečujú učiteľky tried s rannou zmenou) a prijatie dieťaťa len bez príznakov akútneho ochorenia ( zvýšená teplota, kašeľ, výtok z nosa a očí, chorobné zmeny na koži, zvracanie a pod.). Učiteľka má právo neprijať dieťa s príznakmi ochorenia, resp. požiadať rodiča o lekárske potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa a možnosti navštevovať materskú školu,
- pri príznakoch akútneho ochorenia zistených v priebehu dňa učiteľka (alebo riaditeľka) zabezpečí okamžitú informovanosť rodičov a oddelenie dieťaťa od ostatných, t.j. umiestnením chorého dieťaťa do miestnosti, kde sa nepohybujú ostatné deti. V prípade, že je učiteľka s deťmi sama (druhá učiteľka ešte nenastúpila do roboty) zabezpečí dozor nad dieťaťom prevádzkový zamestnanec, alebo riaditeľka školy až do príchodu rodiča,
- dodržiavaním zásad osobnej hygieny detí i personálu školy, v čase chrípky sa využívajú najmä jednorazové papierové vreckovky
V prípade výskytu pedikulózy (voš detská, hlavová) sa postupuje prehliadaním vlasov (živé vši i vajíčka), predovšetkým za ušami a ušami. Pri výskyte pedikulózy :
- na tabule oznamov sa odporučí použitie účinných insekticídnych prípravkov ( Diffusil H 92 M, Nitifor vlasová voda, Parasidose pena a šampón, Devos – vlasový gél, Jacutin gél, Nemoxan – kondicionér), pričom je potrebné postupovať presne podľa návodu na použitie týchto prípravkov (zodpov. riaditeľka , za postup rodičia),
- odporučí sa použiť metódu vyčesania mŕtvych hníd, ktoré na vlasoch ostávajú prilepené špeciálnym hustým hrebeňom a pri poslednom oplachovaní vlasov pridať do vody ocot, ktorý hnidy pomôže uvoľniť,
- odporučí sa rodičom realizácia dezinfekcie hrebeňov na vlasy v skrinkách v šatniach v jednotlivých triedach (pre deti i zamestnancov), prípadne i iné predmety, s ktorými prišla hlava zavšivenej osoby (dieťaťa) do styku, a to 5-10 min. namočením týchto predmetov (hrebeňov) do vody s Orthosanom BF45 alebo Biolitom P-81 (zodp. upratovačky).
- počas výskytu zavšivenia učiteľky denne vykonávajú ranný filter u všetkých prichádzajúcich detí do kolektívu, pričom každé dieťa s nálezom vší (hníd) hneď izoluje a kontaktuje zákonného zástupcu dieťaťa,
- dieťa s ochorením sa z kolektívu vylúči až do uzdravenia, po preliečení sa opätovne prijme do kolektívu po predložení písomného potvrdenia príslušného lekára o uzdravení dieťaťa.
Pokyny pre návštevníkov
Do detských šatní majú prístup všetci rodičia detí. Príchod detí je spravidla do 8, 30 hod. Vchod sa uzamyká o 8.30 hod..
Návštevníci (cudzie osoby) majú voľný pohyb v priestoroch materskej školy zakázaný. Do jednotlivých tried (miestností) môžu vstúpiť len so súhlasom riaditeľky MŠ, v sprievode zamestnanca školy. Počas edukácie (počas výchovno-vzdelávacieho procesu, od 8,30 do 10,00 hod.) je vstup do tried zakázaný.
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri výchove a vzdelávaní
Škola je pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb povinné:
a) prihliadať na základné fyziologické potreby detí
b) vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno-patologických javov
c) zaistiť bezpečnosť a ochranu detí
d) poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí
e) viesť evidenciu školských úrazov, pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze
Za vytvorenie bezpečnostných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľka.
Za dodržiavanie predpisov na ochranu zdravia a bezpečnosť detí zodpovedá pedagogický zamestnanec a ostatní prevádzkoví zamestnanci v rozsahu ich povinností určených v pracovnej náplni.
Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľ. Ak krúžkovú činnosť vykonáva so súhlasom zákonného zástupcu lektor, za bezpečnosť zodpovedá lektor.
Pri vychádzkach do lesa a na výlety sa doporučuje deti vhodne obuť a obliecť. Materská škola nezodpovedá za úrazy spôsobené v dôsledku nedodržania tejto podmienky.
V letných mesiacoch sa doporučuje dať deťom na pobyty vonku vzdušné bavlnené oblečenie a vhodnú prikrývku hlavy.
V materskej škole sa deťom nesmú podávať žiadne lieky.
Prvá pomoc sa poskytuje deťom bezodkladne. Na ošetrenie doprevádza dieťa učiteľka alebo školníčka. Drobné úrazy sa evidujú v triedach a ostatné v centrálnom zozname.
Deti nie sú poistené zriaďovateľom na odškodnenie úrazov, preto sú všetky deti poistené z rozpočtu .
Podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola spravuje
Vchod do materskej školy sa uzamyká po príchode detí.
Osobné veci si deti odkladajú do skriniek. Nedoporučujeme nosiť deťom cenné predmety a ozdoby z drahých kovov (za stratu nezodpovedáme).
V budove materskej školy je zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby bez sprievodu zamestnanca.
Rodičia sa môžu u riaditeľky materskej školy informovať v zmysle zákona NR SR 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám.
Riaditeľka MŠ prijíma sťažnosti v zmysle zákona NR SR č. 152/1998 Z .z. o sťažnostiach
Podľa § 29. odsek 7 zákona 596/2003 Z. z. o štátnej práve v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, majú pedagogickí zamestnanci právo získavať a spracovávať osobné údaje o deťoch a rodičom sa doporučuje, zmeny týchto údajov hlásiť triednemu učiteľovi.
Zamestnanci sa pri spracovávaní osobných údajov o dieťati riadia zákonom NR SR č.428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov.
Výňatok školského poriadku pre rodičov v rozsahu šesť listov vypracovala :
Mgr. MagdaJašurková, zástupkyňa pre MŠ